Cydr to pyszny i zdrowy napój, który świetnie jest mieć pod ręką w ciepłych miesiącach lub na grzany cydr w zimie. Jest też łatwy do zrobienia, jeśli masz odpowiednie składniki.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie soku jabłkowego, który nie został przefiltrowany. Możesz znaleźć niefiltrowany sok w wielu sklepach spożywczych, a także online w sklepach z domowym piwem. Ważne jest, aby używać świeżego soku, ponieważ środki konserwujące mogą utrudniać drożdżom wytwarzanie alkoholu.

Gdy już będziesz miał swoje jabłka i sok, będziesz chciał dodać trochę drożdży, aby rozpocząć proces fermentacji. Rodzaj dodanych drożdży będzie zależał od tego, co próbujesz osiągnąć.

Możesz pozwolić na “dziką” fermentację lub użyć drożdży hodowlanych. Dzika fermentacja może dać Ci bardziej złożony smak i kilka interesujących cech, ale może też mieć nieprzyjemne cechy, takie jak owocowość lub funk. Możesz kontrolować proces fermentacji poprzez dodanie drożdży hodowlanych, które można kupić w większości dobrych sklepów z piwem domowym.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, fermentuj swój sok w dużym, sterylnym naczyniu fermentacyjnym ze śluzą powietrzną. Dobrze jest umieścić to naczynie w chłodnym/łagodnym środowisku, w przedziale 12-15C (ponieważ temperatura będzie miała wpływ na szybkość i jakość fermentacji).

Podczas procesu fermentacji drożdże będą zamieniać cukier w alkohol. Im wyższe stężenie cukru, tym więcej alkoholu zostanie wyprodukowane. Jest to proces, który da Ci gotowy cydr twardy – dane te zostały zgromadzone przez specjalistów serwisu sos-amstaffy.pl.

Jeśli chciałbyś dodać dwutlenek węgla, możesz to zrobić w końcowej fazie fermentacji. W tym celu dodajemy do sfermentowanego cydru niewielką ilość cukru “priming sugar”. Drożdże przekształcają go w alkohol i gaz CO2, które nadają cydrowi pożądaną karbonizację.

Może to być dowolny cukier, ale często spotykamy się z dekstrozą i koncentratem mrożonego soku jabłkowego. Dzieje się tak dlatego, że te rodzaje cukru mają tendencję do tworzenia przyjemniejszego smaku w cydrze niż inne rodzaje cukru i mają dłuższy okres przydatności do spożycia.

Możesz stwierdzić, że fermentacja jest w toku, kiedy zaczniesz widzieć bąbelki CO2 wydostające się z śluzy powietrznej. Gdy bąbelki wydostają się przez kilka dni, Twój cydr jest gotowy do butelkowania!

Produktem końcowym jest zazwyczaj 4,5 litrowa lub jednogalonowa butelka sfermentowanego cydru. Objętość zależy od wielkości pojemnika i ilości cukru dodanego podczas fermentacji pierwotnej.

Aby cydr osiągnął pożądaną moc, potrzeba około 4 tygodni. Kiedy już to nastąpi, cydr może zostać zabutelkowany i przechowywany przez co najmniej dwa lata lub do momentu, kiedy będzie gotowy do picia!

Jeśli nie jesteś pewien, czego szukać przy zakupie soku jabłkowego, warto poprosić o pomoc pracownika sklepu. Będą oni w stanie powiedzieć Ci, czy został on przefiltrowany i czy zawiera jakieś konserwanty.

Podobne tematy